Lakierować czy olejować?

Aby parkiet zachował swój piękny wygląd, należy odpowiednio go zabezpieczyć. Do wyboru mamy dwie opcje: lakierowanie oraz olejowanie. Czym się różnią i kiedy warto wybrać dane rozwiązanie podpowiadam niżej.

Lakierowanie to pokrycie parkietu warstwą tworzywa sztucznego. Jego wydanie może być mniej lub bardziej szlachetne. Im lepszej jakości lakier, tym większa jego trwałość. Wybór lakierów jest na rynku tak duży, że każdemu uda się znaleźć taki, który zaspokoi jego oczekiwania oraz znajdzie się w zasięgu jego możliwości finansowych. Cechą, która sprawia, że lakierowanie jest wybierane częściej jest z pewnością cena. Lakiery są dużo tańsze. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że to olejowanie jest opcją na długie lata.

Olejowanie polega na pokryciu parkietu specjalnym olejem, które produkowane są na bazie olejów roślinnych. Wbrew obiegowej opinii nie używa się do tego celu surowców syntetycznych. Olej wnika bardzo głęboko w poszczególne klepki, dzięki czemu impregnacja jest dużo bardziej efektywna.