Jaki klej wybrać do parkietu?

renowacja parkietu jesionowego1Parkiet, w przeciwieństwie do paneli, wymaga zastosowania odpowiedniego kleju. Ich wybór jest na tyle duży, że wiele osób może nie wiedzieć na co postawić.

Zarówno małe, jak i duże klepki można kleić na kleje:

  • rozpuszczalnikowe ;
  • jednoskładnikowe;
  • dwuskładnikowe poliuretanowe;
  • dwuskładnikowe poliuretanowo-epoksydowe.

Kleje rozpuszczalnikowe zawierają w swoim składzie żywice syntetyczne. Wyróżnia je stosunkowo niewielka elastyczność i wytrzymałość. Ich niewątpliwym plusem jest szybkość wysychania. Za wadę należy uznać fakt, że już po skończeniu utwardzania są mało elastyczne.

Kleje jednoskładnikowe wyróżniają się bardzo dużą elastycznością. Niestety, sprzyjają one odkształcaniu się klepek nawet wtedy, kiedy wilgotność powietrza jest naprawdę niewielka.

Kleje dwuskładnikowe poliuretanowe są elastyczne i wytrzymałe. Jednocześnie proces starzenia w ich wypadku przebiega naprawdę wolno. Wadą jest krótki czas przydatności do wykorzystania po wymieszaniu: maksymalnie to dwie godziny.

Kleje dwuskładnikowe poliuretanowo-epoksydowe bardzo dobrze przylegają do podłoża. Ich stosowanie możliwe jest jednak tylko wtedy, kiedy temperatura powietrza waha się między 10 a 30 stopni.